Hlavná stránka arrow Akcie, novinky arrow V Bratislave 09.06.2007 mali sviatok VODNÍCI   SK CZ

V Bratislave 09.06.2007 mali sviatok VODNÍCI Tlačiť
Sample Image
Sample Image

Zelené bytosti od dojčenského veku po 70-ročnú dôchodkyňu dnes pútali pozornosť pri Dunaji aj na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Zišli sa na svojom sviatku na počesť Medarda - desiatom medzinárodnom festivale vodníkov.


Tohtoročný festival bol svetový, o čom svedčil púštny vodník Ali idúci na ťave v čele sprievodu. "Dunajský vodník Ferko ho pozval na nedávnom vodníckom kongrese v oáze na Sahare," zdôvodnil jeho účasť Vladimír Tomčík z občianskeho združenia Devínska brána. Okrem ťavy v alegorickom sprievode bola novinkou aj rodina japonských vodníkov či tínedžeri na kolobežkách zo Záhoria. Tí sa napokon tešili z výhry v podobe nafukovacieho člna.
Ešte väčšiu radosť mal vodnícky majster číslo 679, ktorý pocestuje na pivný festival do Mníchova. Vodnícka majsterka s číslom 628 môže uplatniť svoju masku na najbližšom karnevale v Benátkach. Vecné ceny si odniesli aj ďalšie úspešné vodnícke bytosti rôznych vekových kategórií. Najstaršia odišla s cenou útechy, ale aj s prísľubom, že organizátori v budúcnosti vytvoria kategóriu pre seniorov. Odmenou pre všetkých vodníkov bol bezplatný vstup do zoologickej záhrady či jazda na kolotoči v Petržalke.
 
Medzinárodný festival vodníkov.

Je podujatím, ktorého význam a popularita prerástli hranice Bratislavy a Slovenska. Festival sa koná vždy v sobotu, pri príležitosti Medarda a po alegorickom sprievode masiek vodníkov a vodných bytostí je vyhodnotenie masiek a bohatý kultúrny program. 09 júna 2007 je už 10. ročník festivalu na ktorom očakávame niekoľko tisíc návštevníkov (najväčší počet masiek bol doteraz 536).

Privítanie vodníka a jeho sprievodu vodníckou hymnou (Prší prší. . . . ) a začiatok programu. O 12.00 hod. začiatok veľkej promenády masiek, ktoré hodnotila porota zložená z popredných osobností nášho kultúrneho a spoločenského života (Oliver Andráši, Tibor Bártfay, Alan Lesyk, Ivan Ožvát, Stano Szomolány,  Štefan Wimmer a Vladimír Tomčík, združenie Devínska brána).

Súčasťou Medzinárodného festivalu vodníkov je aj Medzinárodná súťaž vo varení dunajskej rybacej polievky a Medzinárodná výtvarná súťaž základných škôl s témou vodník, jeho svet a ochrana životného prostredia.

Pri príprave festivalu spolupracujeme z inštitúciami u nás i v zahraničí (na programe sa zúčastňuje Biniana, ÚĽUV, ZOO, Mestské múzeum, DP a pod.).

V deň festivalu bola pre masky mestská hromadná doprava zdarma, ako i vstupy do ZOO, Bibiany, múzeí a pre víťazov boli pripravené unikátne ceny.

Bratislavskú vodnícku tradíciu obnovilo združenie Devínska brána pred deviatimi rokmi na základe množstva vodníckych povestí a legiend, ktoré sa v Bratislave a na Slovensku zachovali. Festivalom združenie naviazalo na alegorické sprievody cechu lodníkov a rybárov, ktoré sú zdokumentované už od 18. storočia. Sprievod chodieval od budovy Rybárskeho cechu z Podhradia na Rybné námestie. Na čele sprievodu sa vždy na koči viezol vodník – kráľ Dunaja s richtárom, ktorý musel vodníkovi slávnostne prisľúbiť, že bude pre mesto konať iba dobro, inak mu hrozilo utopenie. Podľa povestí bol však bratislavský vodník Ferko dobrák a figliar, topil len kmínov, podvodníkov a nepoctivých členov mestskej rady. Žil v zlatom paláci na dne rieky a bol taký bohatý, že dokonca i smeti mal strieborné. Bratislavský vodník ako kráľ Dunaja vládol všetkým rybám, vodným živočíchom a aj ostatným vodníkom v Dunaji i jeho prítokoch. Vodník Ferko je naozajstným pamätníkom, hoci je v najlepšom vodníckom veku – na Medarda 8. júna 2007 sa dožíva 810. narodenín jeho manželka má 761 a dcéra 341 rokov.

Súčasťou jubilujúceho 10. ročníka Medzinárodného dňa vodníkov, ktorý si Bratislavčania pripomínajú vždy na Medarda, bol aj 4. ročník súťaže vo varení rybacej polievky. Prihlásilo sa do nej vyše 40 družstiev, napokon ich v sobotu popoludní rozložilo oheň pod kotlami na Hviezdoslavovom námestí 38. Kuchárske posádky pricestovali dokonca až spoza hraníc – z rakúskeho Hainburgu a Wolfstahlu.

Najväčší úspech u ochutnávačov – tisícok návštevníkov podujatia, mala polievka košického družstva Leysek. To za odmenu dostalo sud piva.

Na druhom mieste skončila vojenská polievka ponúkaná Ozbrojenými silami SR, tretia bola spoločnosť Pohotovosť 1. Zemiakovú medailu získal víťaz predchádzajúceho ročníka súťaže mužská spevácka skupina Rodokmeň.

Podujatie zorganizovalo Združenie Devínska brána v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto.

 Ďakujeme za pozvanie!
 
 
Sample ImageSample Image
Sample ImageSample Image
Sample ImageSample Image
Sample ImageSample Image
Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image
 

Top of Page
Vyrobil CBsoft, s.r.o
© 2021 Maximo-sk mrazené polotovary pre Fast Food
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.