Hlavná stránka arrow Akcie, novinky arrow POZVÁNKA na: XI. MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL VODNÍKOV V BRATISLAVE   SK CZ

POZVÁNKA na: XI. MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL VODNÍKOV V BRATISLAVE Tlačiť

 Sample Image

 Vodnícke povesti patria k najstarším povestiam na Slovensku. Vodníci u nás od nepamäti prebývajú v každej rieke, potoku, jazere i rybníku, ale ich najväčší výskyt je historicky doložený práve v Dunaji. Bratislavský vodník Ferko je kráľom Dunaja, býva v zlatom paláci a je taký bohatý, že i smeti má strieborné. Odjakživa bol dobrák a veľký šibal, žiadnemu slušnému človeku nikdy neublížil a medzi dušičkami v jeho hrnčekoch boli len podvodníci, kmíni a nepoctiví mestskí radní.
Už pred tristo rokmi bývali v Bratislave alegorické sprievody rybárov a lodníkov, ktoré chodievali od rybárskeho cechu na Rybné námestie. Na čele sprievodu sa na koči viezol vodník s mešťanostom, ktorý zložil prísahu, že bude pre mesto konať len dobro, inak bude utopený.  Združenie Devínska brána oživilo tradíciu bratislavských vodníckych slávností a podujatie sa už jedenásť rokov koná pri príležitosti Medarda, keď podľa pranostiky začína pršať a podľa povestí vodníci môžu slobodne vychádzať na breh, bez obavy, že vyschnú.

 

V roku  2008 bude festival v sobotu 7. júna.

      Vodník príde do Bratislavy o 11.00 loďou Martin spolu s 220 dôchodcami vo vodníckych kostýmoch a súborom Dúbravanka. Po oficiálnom privítaní kráľa Dunaja starostom MČ BA – Staré Mesto pôjde alegorický sprievod masiek vodníkov a vodných bytosti po trase Štúrovo nám., SND, Hlavné nám., Univerzitná knižnica, Ventúrska a Strakova ulica. Na čele sprievodu pôjde v oldtimeri vodník a za ním vodníci, mažoretky, bubeníci, alegorické vozy, vodáci, žongléri a potápači. Na trase budú hrať hudobné skupiny a postupne sa budú k sprievodu pripájať. Na módnej prehliadke v Rolandovej fontáne budú potápači predvádzať historické i moderné skafandre, a tiež sa zapoja do sprievodu.

     V hudobnom altánku na Hviezdoslavovom nám. je pripravený celodenný program pozostávajúci z hudby rozličných žánrov (country, pop, ľudová hudba, retro, detské súbory), vystúpenia kúzelníkov, bábkového divadla a tanečných súborov. Po príchode sprievodu na Hviezdoslavovo námestie bude promenáda vodníckych masiek a porota zložená z významných osobností kultúrneho a spoločenského života udelí ceny v kategóriách vodnícky učeň, tovariš, majster a vodnícka rodina. Cenami sú napríklad  zájazdy na karneval do Benátok a na Oktoberfest do Mníchova (v kategórii vodnícky majster), či ročný voľný lístok na mestskú hromadnú dopravu pre celú vodnícku rodinu.

      Vyhlásenie výsledkov súťaže masiek bude o 13.00 hod.

 

      Každý účastník festivalu v maske vodníka dostane hot dog grátis.


 
Poobede festival pokračuje súťažou vo varení rybacej polievky na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí.  Súťaže sa zúčastní cca 50 našich a zahraničných tímov (Rakúsko, Maďarsko, Čechy, Srbsko, Bulharsko) a pod holým nebom v centre mesta sa bude variť nielen maďarská halászlé, ale aj ruská ucha, soljanka, francúzska bouillabaisse, tradičná slovenská smotanová rybacia polievka či polievky podľa osvedčených rodinných receptov. Kvalitu polievky budú hodnotiť prítomní koštéri (tak ako sa v stredoveku v Bratislave volil richtár), vhadzovaním guľôčok do nádob na stole každého družstva. Víťazné tímy získajú ceny a diplomy. Začiatok koštovky rybacej polievky bude o 17.00 hod a vyhlásenie výsledkov o 19.00 hod.

 
Srdečne Vás pozývame, kolektív MAXIMO-SK s.r.o.
 

Top of Page
Vyrobil CBsoft, s.r.o
© 2021 Maximo-sk mrazené polotovary pre Fast Food
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.